Image

ALARM PRZECIWPOWODZIOWY DLA MIASTA PŁOCKA [AKTUALIZACJA G. 18. 24.02.2021]

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podziękował dowódcom i załogom lodołamaczy. Zadeklarował, że w ramach współpracy z Wodami Polskimi Miasto Płock jest w stanie zapewnić cumowanie lodołamaczom w Płocku, aby szybko mogły podejmować interwencje w przypadku zatorów lodowych między Wyszogrodem a Duninowem. Zaapelował także do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz parlamentarzystów, by nie lekceważyli zagrożeń oraz o większe zaangażowanie i zwiększenie środków na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców gmin, powiatów i miast nad środkową Wisłą.

Lodołamacze dotarły do Płocka. Akcja lodołamania będzie kontynuowana także powyżej Płocka, ze względu na zalegającą na rzece krę. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zapewniał dziś na konferencji prasowej w Płocku, że Wody Polskie kontynuują działania i przez cały czas monitorują sytuację.

– Osiągnęliśmy cel polegający na rozbiciu zatoru lodowego. Lodu jest bardzo dużo, musimy go rozdrobnić i doprowadzić do tego, żeby spłynął przez Stopień Wodny we Włocławku. Obecnie we Włocławku jest otwartych aż 9 przęseł jazów, przepływ jest dosyć duży, pokruszony lód ucieka i wszystko jest pod kontrolą. Jeszcze duże kry pływają, dochodzi do takich sytuacji, że woda na wodowskazach skacze raz wyżej raz niżej. To jest normalna sytuacja. Kry czasami powodują takie właśnie skoki. W tej chwili nie widzimy dla Płocka żadnego zagrożenia. Mamy natomiast lód w stronę Wyszogrodu i powyżej – powiedział prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Podczas konferencji zapewniano, że nie ma fali powodziowej z Górnej Wisły. Nie ma też gwałtownego ocieplenia, a lód topnieje w sposób kontrolowany. Występuje sytuacja typowa dla przedwiośnia.

Krzysztof Woś zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą wyjaśnił szczegóły dalszych działań, w tym akcji lodołamania: – Jesteśmy w końcu pierwszego etapu lodołamania. Dojście lodołamaczy do Płocka było najtrudniejsze. Mieliśmy do czynienia z dużym zatorem. Dalej idziemy w górę rzeki, dokąd będzie to możliwe. Przed nami jest jeszcze pokrywa na długości ok. 40 km.

W czasie odwilży, lód samoczynnie rozpływa się pod wpływem temperatury i  słońca. Lód może w najbliższych dniach mieć tendencję do zatrzymywania się. Mogą lokalnie pojawiać się wahania stanu wody. jak zapewniali przedstawiciele Wód Polskich – jest kwestia kilku-kilkunastu dni, kiedy będzie można udrożnić stałą pokrywę lodową, aby samoczynnie zaczęła płynąć z nurtem Wisły do Włocławka.

Stopień wodny Włocławek utrzymujemy stałe piętrzenie w zbiorniku, aby umożliwić lodołamaczom optymalne warunki do lodołamania. Zrzut przez 9 jazów zapory jest utrzymywany na stałym poziomie oscylującym średnio 1200 m3/s.

Stany wody na wodowskazach g. 18 (16): „Grabówka” – 355 (+1) „PKN Orlen” – 735 (0); „Brama p.pow.” – 328 (-2); „Borowiczki” – 380 (0); „Wyszogród” – 637 (+1); „Kępa Polska” – 549 (-2).

Źródło: Plock.eu