• Home
  • Lista aktualności
  • Partner PłocKArty- Komunikacja Miejska Płock Sp. z o. o. wzbogacił swoją flotę o 5 nowych autobusów
Image

Partner PłocKArty- Komunikacja Miejska Płock Sp. z o. o. wzbogacił swoją flotę o 5 nowych autobusów

Z ogromną przyjemnością pragniemy przedstawić Państwu informację na temat naszego Partnera- Komunikacja Miejska Płock Sp. z o. o. ostatnio wzbogaciła zakres swojej floty o 5 nowych autobusów marki Solaris, które już niedługo będą miały możliwość służenia Płocczanom swoją niezawodnością, komfortem i nie tylko.
Są supernowoczesne i kosztowały ponad 10 mln zł, ale prawie 6,3 mln pochodziło z UE – Komunikacja Miejska odbiera właśnie od miasta pięć nowych Solarisów. – Czekamy teraz na uruchomienie konkursów w nowej perspektywie UE, by kupować już autobusy na wodór – zapowiedział na konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w środę z okazji zakończenia odbiorów dla Komunikacji Miejskiej pięciu nowych autobusów marki Solaris. W czwartek powinny zakończyć się wszystkie formalności i najpóźniej w piątek pojazdy powinny wyjechać na płockie ulice.
Umowy na zakup pięciu nowych Solarisów miasto podpisało z ich producentem 5 lipca ubiegłego roku. Jedną umowę zawarliśmy na dostarczenie trzech pojazdów zasilanych napędem hybrydowym (elektryczno-spalinowym), drugą – na dwa pojazdy z silnikami Diesla. Wszystkie spełniają najsurowsze normy spalania Euro-6. Przyjechały do Płocka na początku lipca.
Jak podkreślał to prezydent Płocka Andrzej Nowakowski – nowe pojazdy mają 12 metrów długości, są niskopodłogowe (co ma duże znaczenie dla osób mających trudności z poruszaniem się), są także klimatyzowane, wyposażone w siedzenia z tapicerką dedykowaną naszemu miastu, a także w system dynamicznej informacji pasażerskiej (zewnętrzne wyświetlacze są w kolorze białym – podobnie jak w przypadku autobusów kupionych w 2020 roku) oraz tablice wewnętrzne, informujące na bieżąco o trasie przejazdu, możliwych przesiadkach, czy objazdach.
Nowością jest to, że wyświetlacze z informacją dla pasażerów będą ją pokazywać taką samą czcionką jakiej użyliśmy w Systemie Informacji Miejskiej. Standardowo autobusy wyposażone zostały w monitoring, system łączności z zajezdnią, biletomat, bramki liczące pasażerów (KM będzie teraz miała łączne 19 pojazdów z bramkami do liczenia) oraz monitory do wyświetlania informacji dodatkowych, np. reklam. W każdym autobusie są trzy podwójne ładowarki.
Wzrasta poziom bezpieczeństwa – do nowych pojazdów zamówiliśmy automatyczny system gaszenia pożaru (do tej pory kupowane przez nas autobusy miały system alarmowania o pojawieniu się ognia). A także podświetlane na zewnątrz podesty wejść oraz system śledzenia martwego pola z prawej strony pojazdu. Alarmuje on o osobach i przeszkodach znajdujących się w promieniu skrętu autobusu, czy na przystanku. Składa się on z 6 czujników ultradźwiękowych umieszczonych z boku pojazdu i kamery, zainstalowanej nad pierwszymi drzwiami.
Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby z wózkiem dla dzieci mają w autobusach wydzielone i oznakowane miejsce. Pojazdy wyposażyliśmy również – podobnie jak wszystkie autobusy kupowane w ostatnich latach – przyciski w języku braille’a. Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne jest oszczędne, ledowe. Solaris udzielił bardzo długiej, bo 84 miesięcznej gwarancji – czyli na siedem lat.
Nowe pojazdy zastąpią 5 MAN-ów. Trzy już zostały złomowane (były kupowane jako używane, np. jeden z nich był wyprodukowany w 2003 roku, a my odkupiliśmy go w 2008 od Oslo), dwa czekają jeszcze na złomowanie. Jeden z nich został wyprodukowany w 1998, drugi – w 1999 roku. Prawdopodobnie również w piątek pojadą na złom.
Komunikacja Miejska w liczbach (po przejęciu nowych pojazdów):
– liczba autobusów – 107;
– średni wiek pojazdów – niecałe 9,5 roku;
– klimatyzacja będzie w 75 autobusach (w 2010 była w dwóch);
– 100 procent pojazdów jest z monitoringiem;
– ponad 94 proc. floty ma niską podłogę.
Za nowe pojazdy zapłacimy:
– za hybrydowe 7.077.420 zł brutto (2.359.140 zł za jeden)
– za pojazdy z napędem Diesla 3.143.880 zł (1.571.940 zł brutto za jeden).
– Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt za współpracę. Ten zakup był ostatnim akordem, kiedy to wykorzystaliśmy środki z poprzedniej perspektywy unijnej. Teraz czekamy na ogłoszenie nowych konkursów, które przesuwają się na początek przyszłego roku – podsumował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – I dziś przygotowujemy się jużn do skorzystania z dofinansowania do kupna pojazdów zeroemisyjnych, wodorowych.
Dodajmy, że autobusy zostały zakupione w ramach projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Miasta Płocka – etap II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
Całkowity koszt projektu wynosi 73 185 242,54 zł.
Dofinansowanie sięgnie 39 618 933,67 zł (w tym środki z UE 37 054 507,53 zł, budżet państwa – 2 564 426,14 zł).
Warto podkreślić, że w ramach projektu kupiliśmy łącznie 13 szt. nowych niskoemisyjnych autobusów:
– 2020 rok – 8 autobusów (4 hybrydowe i 4 z silnikami Diesla), wartość zakupu – 14 629 128,00 zł, dofinansowanie UE – 8 000 000,00 zł)
– 2023 rok – 5 autobusów (3 hybrydowe i 2 z silnikami Diesla), wartość zakupu – 10 221 300 zł , dofinansowanie UE – 6 259 608 zł.
Słowem – na zakup autobusów w ramach unijnego projektu Płock wydał 24 850 428 zł, dofinansowanie UE sięgnęło 14 259 608 zł.
Źródło: https://nowy.plock.eu/mieszkaniec/piec-nowych-autobusow-dla-km/