Image

Powtórnie „Widzenie powtórne”

Po pierwszej, premierowej odsłonie w Płockiej Galerii Sztuki (26.06.-2.08.2020), wystawę malarza i twórcy kolaży Grzegorza Kozery „Widzenie powtórne” można oglądać w Warszawie w Galerii aTAK od 30 września do 31 grudnia. Jej środowy wernisaż był również uroczystym rozpoczęciem II edycji Festiwalu Józefa Czapskiego, który potrwa do końca 2020 roku. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy w wakacje nie zdążyli obejrzeć efektu zapisu artystycznej podróży do Ameryki Południowej Grzegorza Kozery, szlakiem Józefa Czapskiego.
Podjęta w 2019 r. podróż śladami Józefa Czapskiego (1896 - 1993) – malarza, pisarza, współzałożyciela paryskiej „Kultury” i Komitetu Paryskiego, była poszukiwaniem osób i miejsc, metaforyczną rekonstrukcją zagubionych szkiców Czapskiego. - Podążając szlakiem artysty starałem się upamiętnić jego wędrówkę, a także zbierałem materiały do serii płócien i kolaży, które byłyby artystycznym hommage à Czapski – opowiadał o wystawie Kozera. Zebrane w Urugwaju i Brazylii lokalne pamiątki (w tym opakowania po chipsach, fragmenty gazet, bilety z odwiedzanych muzeów, ulotki, papierowe pieniądze) odżyły we współczesnej narracji w kolażach. Obok nich, na wystawie można zobaczyć trzy z 18 obrazów, inspirowanych artystyczną wyprawą. Dzięki temu „Widzenie powtórne” tworzą , obok pocztówek-kolaży z Rio de Janeiro, ciekawe kompozycje, pełne  nieoczywistych kadrów,  kolorów i nietypowych struktur. „Grzegorzowi Kozerze nie udało się, co prawda, odnaleźć szkiców, zagubionych przez Czapskiego w 1955 r., ale udało mu się przywieźć całkiem sporo zaskakujących rhopografii Nowego Świata. (…) Zwiedzający odnajdzie wiele zaskakujących odniesień,  skrawków różnych rzeczywistości, nieznanych dotąd tematów. Wszystko nowe, dzikie, pierwszy raz na własne oczy zobaczone, ujawniające niezwykły świat wyobraźni Kozery” – napisała w katalogu, towarzyszącym płockiej odsłonie, dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska. Natomiast krytyk sztuki Anna Baranowa podkreśla, że Kozera jest artystą, który z zaskakującą swobodą przetwarza znalezione i zauważone tropy ikoniczne w nowe obrazy – zachwycające oryginalną formą i skojarzeniami.
Wernisażowi warszawskiej prezentacji „Widzenia powtórnego” Grzegorza Kozery towarzyszyło oficjalne otwarcie II edycji Festiwalu Józefa Czapskiego (30.09.–31.12.2020), który częściowo odbędzie się także w wirtualnym świecie. To w Internecie zostaną zaprezentowane dzieła Czapskiego, nigdy niepokazywane na wystawach. Odbywające się różnego rodzaju wydarzenia (wystawy, konferencje naukowe, projekcje filmów, spotkania) po raz kolejny będą przybliżać i odkrywać nowe wątki w biografii pisarza i malarza i pokazywać, że Józef Czapski inspirował pisarzy, malarzy i miał wpływ na życie ludzi, którzy się z nim spotykali.
Więcej informacji o Festiwalu: https://bit.ly/3ikSCLD 
Partnerami wystawy Grzegorza Kozery „Widzenie powtórne” w warszawskiej Galerii aTAK są: Płocka Galeria Sztuki, Narodowe Centrum Kultury, Festiwal Józefa Czapskiego i Fundacja Suseia.

Źródło: Płocka Galeria Sztuki