Image

Płock dba o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców

Fundacja aKuku wraz z Komunikacją Miejską – Płock zainicjowała program edukacyjny pod nazwą „Bezpieczny Płock”. To pierwsza edycja ogólnopolskiego projektu „Bezpieczeństwo Małych Odkrywców”, skierowanego do trzecioklasistów ze szkół podstawowych w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia jest Kinga Wochowska, która we współpracy z Fundacją aKuku postanowiła wdrożyć program.
Głównym celem „Bezpiecznego Płocka” jest podniesienie świadomości bezpieczeństwa dzieci oraz promowanie zdrowych i bezpiecznych zachowań wśród najmłodszych mieszkańców miasta. W oparciu o swoje doświadczenie i zaangażowanie, Anna Fikus z Fundacji aKuku, podkreśla, że celem projektu jest stworzenie środowiska, w którym dzieci będą mogły rozwijać się w sposób bezpieczny, pełen pozytywnych doświadczeń oraz z pełną świadomością swoich możliwości i umiejętności.

- Dzięki programowi dzieci nie tylko zdobywają wiedzę, ale również rozwijają umiejętności niezbędne do zapewnienia sobie bezpiecznej przyszłości. To inwestycja w rozwój społeczności lokalnej oraz zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa i wsparcia we własnym środowisku – tłumaczy Kinga Wochowska
Zajęcia w ramach programu „Bezpieczny Płock” obejmują szereg tematów, m.in. warsztaty pierwszej pomocy, naukę bezpiecznego zachowania w miejscach publicznych, zasady bezpiecznej zabawy ze zwierzętami oraz edukację dotyczącą komunikacji publicznej. Program został dostosowany do potrzeb uczniów klas trzecich płockich szkół podstawowych, a wiedza przekazywana jest przez lokalnych ekspertów w swoich dziedzinach.

- Zdecydowaliśmy się na współpracę z lokalnymi specjalistami, którzy poprowadzą zajęcia dla maluchów m.in.: z Panią Darią Domosławską instruktorką pierwszej pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża odział Płock, Lwem Honorkiem ze Straży Miejskiej, Panią Martą Krasuską, kierownikiem Schroniska dla Zwierząt w Płocku oraz Komunikacją Miejską – Płock – tłumaczy Anna Fikus.
Inauguracja zajęć odbyła się w poniedziałek w Galerii Mazovia, gdzie pierwsze 120 dzieci miało okazję wziąć udział w lekcjach. Do połowy kwietnia, prawie tysiąc trzecioklasistów z płockich szkół podstawowych zostanie objętych programem.

Program jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich uczniów klas trzecich płockich szkół podstawowych, a dyrekcje placówek mogą zgłaszać chęć uczestnictwa na adres mailowy: salasensoryczna@gmail.com

Program pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka