Image

Magia Muzyki filmowej

Magia Muzyki Filmowej – czyli o wpływie dźwięków na emocje widza
Już w najbliższy piątek 24 listopada będziemy świadkami niezwykłego wydarzenia, podczas którego sala Płockiej Szkoły Muzycznej przy ul. Kolegialnej 23 zabrzmi najsłynniejszymi dziełami kinematografii. W oczekiwaniu na tą dźwięczną okoliczność zastanówmy się jak na przestrzeni lat kształtowała się muzyka filmowa oraz jaki wpływ ma ona na nas – widzów.

Przypominamy, że użytkownicy PłocKArty, posiadający ważny Pakiet Familijny 3+ mogą kupić bilety na to emocjonujące wydarzenie ze zniżką 50%

Rola muzyki w filmie
Muzyka filmowa to nie tylko tło dźwiękowe dla rozgrywanej na ekranie akcji, lecz subtelny manipulator emocji widza. Buduje atmosferę, wpływa na odbiór filmu przez widza, podkreśla budzące dreszcz momenty, nadaje tempo zdarzeniom, wzrusza oraz przede wszystkim tworzy niewidzialną więź pomiędzy odbiorcą a dziełem. Zadajmy sobie pytanie – jaki byłby film bez muzyki? W takim momencie odpowiedź nasuwa się sama – niekompletny.

Wieloletnia współpraca – dzieje muzyki filmowej oraz kinematografii
Początków muzyki filmowej dopatrzyć możemy się już w odległych dziejach kinematografii. Najpierw obrazowi akompaniował samodzielnie taper, grupa muzyków lub niewielka orkiestra. W późniejszych latach dźwięk puszczany był z płyt. Dopiero w drugiej połowie XX wieku, światowy przemysł filmowy doczekał się pierwszego prawdziwego filmu dźwiękowego. Za ojca muzyki filmowej uważa się Maxa Steinera, austriacko – amerykańskiego kompozytora. Artysta jako
26-latek wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez 30 lat był szefem muzycznym Warner Bros. W czasach jego kariery, spod ręki wirtuoza wyszło ponad 300 partytur, jest on również twórcą opraw muzycznych do kilkuset produkcji, w jego dorobku artystycznym możemy dopatrzyć się dzieł takich jak „Przeminęło z wiatrem” (1939) czy też „Casablanca” (1942). Steiner jest zdobywcą trzech nagród Oscara, dzięki jego pracom profesję kompozytora muzycznego zaczęto darzyć należytym szacunkiem.

Od zobaczenia do nucenia
Muzyka filmowa ma niezwykłą zdolność utrwalania w umysłach odbiorców obrazów, bohaterów czy nawet emocji towarzyszących konkretnej produkcji filmowej. Z pewnością każdy z nas nie raz nucił słowa piosenki „My Heart Will Go On” z kultowego „Titanica” lub „The Time Of My Life” z przebojowego musicalu „Dirty Dancing”. Kompozytorzy muzyczni za pomocą muzyki potrafią budować napięcie czy też wywoływać głębokie, zapamiętywane na lata emocje, takie zdolności czynią muzykę filmową niezwykle skutecznym narzędziem kreowania niezapomnianych doświadczeń kinowych.

Zapraszamy wszystkich entuzjastów sztuki filmowej, wielbicieli znanych i uwielbianych dźwięków oraz tych, którzy dopiero chcą zakochać się w kompozycjach muzyki filmowej do spędzenia niezapomnianych chwil podczas wydarzenia „Muzyka filmowa”, organizowanego przez Płocką Orkiestrę Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego.