- Dostosowany
Opis
Muzeum Mazowieckie w Płocku jest najstarszą w Polsce tego typu instytucją powstałą w wyniku inicjatywy społecznej. W roku 2021 skończy 200 lat. W swej secesyjnej kamienicy przy ul. Tumskiej 8 prezentuje najbogatszą w kraju kolekcję sztuki secesji - malarstwo, rzeźbę, meble, szkło, ceramikę. Wyspiański, Malczewski, Mehoffer, Szymanowski, Laszczka, Galé, Fabergé - ich dzieła znajdziecie przy Tumskiej 8.W drugim nowoczesnym skrzydle przy ul. Tumskiej, muzeum eksponuje wystawę "X wieków Płocka" poświęconą historii miasta. To kilka tysięcy pamiątek od czasów przedchrześcijańskich, aż do "Kroniki Filmowej" z okresu, gdy w Płocku powstawały zakłady rafineryjno-petrochemiczne.
Dział etnograficzny przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B mieści się w zabytkowym Spichlerzu nad brzegiem Wisły. Oglądać tam można trzy wystawy:
- Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata to barwna i niezwykła opowieść o kulturze ludowej Mazowsza. Muzeum przeorganizowało swoje przestrzenie tak, by w pasjonujący sposób przedstawić grupy entograficzne naszego regionu i zwyczaje panujące tu od wieków.
- Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarbby buddyjskiej Azji - wystawa sztuki orientalnej, na którą składa się ok. 130 muzealiów: przedmioty rzemiosła artystycznego - użytkowe i dekoracyjne, militaria, malarstwo, grafika, buddyjska sztuka sakralna i monety. Kolekcja ta powstała na początku XX w. i została przekazana płockiemu muzeum przez Towarzystwo Naukowe Płockie w 1949 r.
- Trzecia wystawa, Bolesław Biegas, rzeźba i malarstwo, to ekspozycja składająca się z 57 obiektów muzealnych - 40 rzeźb gipsowych, 3 rzeźb w brązie, 13 obrazów oraz oryginalnej tkaniny z ornamentem wykonanym wg. projektu Biegasa.
Informacje dla osób z niepełnosprawnościami
W budynku Muzeum Mazowieckiego w Płocku znajduje się winda, którą można dotrzeć na każde piętro ekspozycji. Brak jest progów. Dostęp do budynków jest z poziomu zero.Regulamin i warunki
CHCESZ SKORZYSTAĆ ZE ZNIŻKI?SKONTAKTUJ SIĘ Z PARTNEREM I ZAPYTAJ O RABAT DLA PŁOCKARTY!