Muzeum Mazowieckie w Płocku

ul. Tumska 8, 09-402 Płock
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.
  • Dostosowany

Opis

Muzeum Mazowieckie w Płocku jest najstarszą w Polsce tego typu instytucją powstałą w wyniku inicjatywy społecznej. W roku 2021 skończy 200 lat. W swej secesyjnej kamienicy  przy ul. Tumskiej 8  prezentuje najbogatszą w kraju kolekcję sztuki secesji - malarstwo, rzeźbę, meble, szkło, ceramikę. Wyspiański, Malczewski, Mehoffer, Szymanowski, Laszczka, Galé, Fabergé - ich dzieła znajdziecie przy Tumskiej 8.

W drugim nowoczesnym skrzydle przy ul. Tumskiej, muzeum eksponuje wystawę "X wieków Płocka" poświęconą historii miasta. To kilka tysięcy pamiątek od czasów przedchrześcijańskich, aż do "Kroniki Filmowej" z okresu, gdy w Płocku powstawały zakłady rafineryjno-petrochemiczne.

Dział etnograficzny przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B mieści się w zabytkowym Spichlerzu nad brzegiem Wisły. Oglądać tam można trzy wystawy:
- Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata to barwna i niezwykła opowieść o kulturze ludowej Mazowsza. Muzeum przeorganizowało swoje przestrzenie tak, by w pasjonujący sposób przedstawić grupy entograficzne naszego regionu i zwyczaje panujące tu od wieków.
- Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarbby buddyjskiej Azji - wystawa sztuki orientalnej, na którą składa się ok. 130 muzealiów: przedmioty rzemiosła artystycznego - użytkowe i dekoracyjne, militaria, malarstwo, grafika, buddyjska sztuka sakralna i monety. Kolekcja ta powstała na początku XX w. i została przekazana płockiemu muzeum przez Towarzystwo Naukowe Płockie w 1949 r.
- Trzecia wystawa, Bolesław Biegas, rzeźba i malarstwo, to ekspozycja składająca się z 57 obiektów muzealnych - 40 rzeźb gipsowych, 3 rzeźb w brązie, 13 obrazów oraz oryginalnej tkaniny z ornamentem wykonanym wg. projektu Biegasa.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

W budynku Muzeum Mazowieckiego w Płocku znajduje się winda, którą można dotrzeć na każde piętro ekspozycji. Brak jest progów. Dostęp do budynków jest z poziomu zero.

Regulamin i warunki

CHCESZ SKORZYSTAĆ ZE ZNIŻKI?
UDAJ SIĘ DO PARTNERA I PRZED DOKONANIEM PŁATNOŚCI ZAPYTAJ O RABAT DLA PŁOCKARTY


Pakiet Mieszkańca: - Bilet na wystawę "Secesja" lub "X wieków" - 8 zł
                                - Bilet na wystawy"Secesja" i "X wieków" - 15 zł
                                - Bilet do Spichlerza - 3 zł

Pakiet Seniora: - Bilet na wystawę "Secesja" lub "X wieków" - 8 zł
                         - Bilet na wystawy"Secesja" i "X wieków" - 15 zł
                         - Bilet do Spichlerza - 3 zł

Pakiet Familijny 3+: - Bilet rodzinny na wystawę "Secesja" lub "X wieków" - 16 zł
                                - Bilet rodzinny na wystawy"Secesja" i "X wieków" - 20 zł
                                - Bilet rodzinny do Spichlerza - 8 zł