Płocka Orkiestra Symfoniczna

Bielska 9/11, 09-402 Płock
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Płocka Orkiestra Symfoniczna


Nawiguj z Google


Opis

Płocka Orkiestra Symfoniczna powstała, dzięki staraniom melomanów skupionych wokół Płockiego Towarzystwa Muzycznego, którzy jako pierwsi dostrzegli potrzebę jej powołania. Miała ona zaspokoić oczekiwania płockiej inteligencji, ale przede wszystkim edukować mieszkańców Płocka, który w tym czasie przeżywał dynamiczny rozkwit ekonomiczny i gospodarczy. 

Od 1975 roku orkiestra występowała pod nazwą Orkiestra Kameralna Płockiego Towarzystwa Muzycznego, w styczniu 1977 roku w wyniku przejścia pod mecenat państwa rozpoczęła działalność samodzielną jako Płocka Orkiestra Kameralna, by w roku 1998 zostać przemianowaną na Płocką Orkiestrę Symfoniczną, której patronem został Witold Lutosławski.

Obecnie orkiestra bierze aktywny udział w życiu miasta i regionu, prowadząc cykl stałych koncertów symfonicznych oraz różnorodną działalność kameralną i edukacyjną. Od 20 lat jest organizatorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Płocku, uczestniczy gościnnie w festiwalach w kraju i za granicą, koncerty odbywają się sali koncertowej szkoły muzycznej dla blisko 500 słuchaczy.

Współpracuje z najwybitniejszymi wykonawcami polskimi i zagranicznymi. Charles Richard Hamelin, Dmitry Shishkin, Kevin Kenner, Yulianna Avdeeva, Piotr Paleczny, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Agata Szymczewska, Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Adam Makowicz, Włodzimierz Pawlik, Olga Pasiecznik, Grażyna Brodzińska, Małgorzata Walewska, Anna Maria Jopek, to artyści, którzy z powodzeniem występowali z płockimi muzykami. Orkiestrą w ostatnim czasie dyrygowali m.in. Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, José Maria Florêncio, Eivind Gullberg Jensen, Vladimir Kiradjiev, Paweł Przytocki, Janusz Przybylski, Mirosław Jacek Błaszczyk i Andrzej Kosendiak.

Płocka Orkiestra Symfoniczna w 2017 roku obchodziła Jubileusz 40-lecia działalności. Podczas uroczystej gali wystąpił laureat drugiej nagrody 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – Seiji Okamoto /Japonia/ a w ciągu roku jubileuszowego, m.in. laureaci i finaliści największych światowych konkursów: 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków - Georgijs Osokins /Łotwa/ i Łukasz Dyczko /Polska/.

W dorobku orkiestry znajduje się szereg światowych prawykonań oraz 2 płyty CD: Najpiękniejsze Polskie Kolędy nagrane wspólnie z Poznańskimi Słowikami Stefana Stuligrosza oraz Wielka Koncertowa Msza Papieska Beati Mundo Corde, skomponowana przez Wojciecha Mrozka. Była wielokrotnie nominowana do wielu plebiscytów i nagród w tym dwukrotnie, głosami czytelników Tygodnika Płockiego zwyciężyła w prestiżowym plebiscycie Z Tumskiego Wzgórza na najważniejsze wydarzenie kulturalne roku.

Edukacja muzyczna dzieci już od narodzin i młodzieży to jeden z podstawowych elementów działalności orkiestry. Ma już ponad 20-letnią tradycję i jest w niej miejsce, zarówno na otwarte koncerty symfoniczne, jak i pracę edukacyjną z dziećmi i młodzieżą, gdzie członkowie orkiestry odsłaniają przed najmłodszymi słuchaczami muzyczne tajemnice. W realizacji działań edukacyjnych opieką edukacyjną obejmuje nie tylko szkoły z terenu Płocka, ale i okolicznych miejscowości.


Regulamin i warunki

Zasady udzielenia rabatu dostępne u partnera.Wydarzenia

Kolegialna 23

WĘDRÓWKI PO PIĘCIOLINII - BAJKOWY DZIEŃ DZIECKA

Z okazji Dnia Dziecka oraz 10. urodzin  „wędrówek po pięciolinii” zapraszamy 2 czerwca na koncerty, podczas których zabrzmią tematy muzyczne ze znanych i lubianych filmów dl ...

więcej
Najbliższe wydarzenie: 2Czerwca 2024
Kolegialna 23

PŁOCKIE TALENTY

Utalentowani uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Płocku wystąpią na scenie wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Z Płocką Kartą Mie ...

więcej
14Czerwca 2024