Image

Od wtorku pojedziemy całą aleją Kilińskiego

Jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych miasta będzie przejezdna od skrzyżowania z al. Jachowicza do starego mostu. Modernizacja al. Kilińskiego dobiega końca.

Zakres prac był olbrzymi. Drogowcy zbudowali najpierw kanalizację deszczową, której kolektory zaczynają się na skrzyżowaniu al. Jachowicza z ul. 11 Listopada, ciągną się pod całą Kilińskiego i przez ul. Warszawską oraz Mostową łączą się z Rybakami. Przy tej okazji zbudowali nową nawierzchnię, drogę rowerową, ułożyli chodniki i zainstalowali nowe oświetlenie. Zmodernizowali też sygnalizację świetlną na skrzyżowaniach i zainstalowali ją na skrzyżowaniu al. Kilińskiego z ul. Padlewskiego. Największe zmiany nastąpiły na skrzyżowaniu z alejami Jachowicza, al. Piłsudskiego oraz ul. Dworcową i Otolińską. 

Ale pamiętajmy, że zakres tego zadania jest jeszcze szerszy. Duże zmiany nastąpią na skrzyżowaniu Kilińskiego z ul. Warszawską, Mostową i Norbertańską, gdzie powstaje właśnie klasyczne rondo. Bowiem choć od 1 września można będzie tędy jeździć (także wjazd i wyjazd z ul. Warszawskiej będzie przejezdny) to prace jeszcze tu potrwają. Drogowcy będą budować nowy wlot w ul. Norbertańską oraz połączenie z budowanym obecnie  wiaduktem do ogrodu zoologicznego. I roboty te potrwają do końca listopada, kiedy to właśnie ten ostatni obiekt będzie gotowy.

Przypomnijmy, że przebudowa al. Kilińskiego wraz z odcinkiem ul. Mostowej i Kolejowej (odcinek między mostem im. Legionów Piłsudskiego, a rondem im. Jana Marka Lajourdie na Radziwiu) oraz fragmentem al. Jachowicza jest jednym z elementów tzw. II Programu Mobilności Miejskiej. W jej ramach powstaje jeszcze wiadukt i parking przy zoo, a także zostało kupionych osiem autobusów dla Komunikacji Miejskiej. 

Za przebudowę al. Kilińskiego, którą można nazwać starym kręgosłupem komunikacyjnym Płocka Miejski Zarząd Dróg zapłaci 38 mln zł. Część tych kosztów - nieco ponad 2,3 mln zł - pokryją Wodociągi Płockie. Płock zdobył też dofinansowanie unijne na poziomie 80 proc., czyli 18 mln zł.

Kolejnym składnikiem wspomnianego II Programu Mobilności Miejskiej jest budowany obecnie jeszcze jeden parking, który także będzie funkcjonował w systemie „parkuj i jedź”. Powstaje on między ogrodem zoologicznym, a strzelnicą. Zmieści się na nim 130 samochodów osobowych, sześć stanowisk będzie dla osób niepełnosprawnych. Parking ten połączy z wiaduktem nad torami nowa droga z chodnikiem i oświetleniem. Przy okazji drogowcy zbudują kanalizację deszczową, a także (na terenie parkingu) zbiornik retencyjny (o pojemności ponad 31 metrów sześć.) i odprowadzenie deszczówki do kanalizacji na terenie zoo. Na koniec zainstalują system informacji parkingowej (w okolicach nowego wiaduktu stanie wyświetlacz, na którym znajdzie się informacja o liczbie wolnych miejsc na parkingu).
Koszt budowy parkingu wraz z drogą dojazdową wyniesie 3,4 mln zł. Płock zdobył dofinansowanie unijne na te inwestycję na poziomie 80 proc. kosztów (2,7 mln zł).

Źródło: plock.eu