Image

PŁOCK URUCHOMIŁ ROWER MIEJSKI JAKO PIERWSZY

– Już pod koniec lutego podpisaliśmy umowę na prowadzenie systemu roweru miejskiego – mówią w Miejskim Zarządzie Dróg. – W rezultacie mogliśmy od 1 kwietnia uruchomić 29 miejskich stacji. Ale nie jesteśmy jedynym zleceniodawcą. Stacje PKN jeszcze nie działają.

MZD podpisał umowę z firmą Nextbike 26 lutego. Zakłada ona, że Płocki Rower Miejski zaczyna w tym roku działać 1 kwietnia, a skończy – 30 listopada. W przyszłym roku będzie funkcjonować w takim samym okresie.

Podobnie jak w poprzednich latach, Nextbike zajmie się kompleksowym zarządzaniem systemem, pobieraniem opłat oraz bieżącym utrzymaniem jednośladów i potrzebnej dla nich infrastruktury. Od kwietnia mamy w Płocku do dyspozycji 29 miejskich (czyli opłacanych przez MZD) stacji rowerowych, 435 stojaków oraz 290 miejskich rowerów, z których 20 jest wyposażonych w fotelik dla dziecka.

Oprócz 29 miejskich stacji są jeszcze dwie stacje patronackie – przy galerii handlowej Mazovia oraz w Gulczewie Nowym (gm. Słupno). One również już działają.

Pozostałe stacje sponsoruje PKN Orlen i czas ich uruchomienia to kwestia porozumienia między koncernem, a firmą Nextbike. Nieczynne stacje PKN łatwo rozpoznać po tym, że firma Nextbike owinęła je czarną folią (na znak właśnie, że operator ten nie włączył ich do systemu). – Nie mamy żadnego wpływu na termin uruchomienia tych stacji – podkreślają w MZD.

Na funkcjonujących stacjach ceny dla użytkowników nie zmieniają się. Nadal tzw. opłata inicjalna i rejestracja w systemie kosztuje 10 zł, pierwsze 20 minut wypożyczenia roweru jest za darmo; kolejne 40 minut (czyli od 21 do 60 minuty) – za złotówkę.

Szczegóły dotyczące funkcjonowania Płockiego Roweru Miejskiego oraz położenie działających już stacji można znaleźć na stronie:
https://plockirowermiejski.pl/

Źródło: Plock.eu