Image

FESTIWAL THEMERSONÓW 2020 | PROGRAM

Koncert Trio Jazzowe Maseckiego, LiterAkcje z Anną Kaszubą-Dębską, spektakl „Był gdzieś haj taki kraj, była gdzieś taka wieś”. Co jeszcze podczas tegorocznej edycji Festiwalu Themersonów?
Franciszka i Stefan Themersonowie to wyjątkowe małżeństwo wybitnych tworców, nierozłączna para w życiu prywatnym i artystycznym. To także patroni Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, który od 11 lat organizuje poświęcony im festiwal. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 22-24 października i z powodu pandemii będzie nieco skromniejsza od wcześniejszych. W związku z obecną sytuacją jej program został ograniczony.

Przez wszystkie lata wspierają nas płockie instytucje kultury. Książnica Płocka po raz kolejny przygotowała grę miejską dla młodzieży „Stefan na wagarach”, w której uczniowie płockich szkół sprawdzają swoją wiedzę o Themersonach oraz happening pod nazwą Ulica Themersonów. 22 października o godz. 11 zapraszamy wszystkich uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w grze miejskiej. W tym roku wyjątkowo w trybie online. Dzień później, o godz. 8, zapraszamy na happening adresowany do uczniów klas trzecich szkół podstawowych, również zdalnie. Zgłoszone szkoły otrzymają od organizatora scenariusz zabaw literacko-rysunkowych związanych z twórczością Franciszki i Stefana Themersonów. Zgłoszenia na oba wydarzenia prosimy kierować na adres e-mail: oswiata@ksiaznicaplocka.pl.

W ramach 11. Edycji Festiwalu Themersonów odbędzie się X OGÓLNOPOLSKIE BIENNALE GRAFIKI DZIECI I MŁODZIEŻY: konkurs na ilustrację do fragmentu opowieści autorstwa Stefana Themersona „Poczta”. Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie pokis.pl. 22 października o godz. 12 zapraszamy do Pracowni Działań Twórczych POKiS Kolor i Forma na otwarcie wystawy pokonkursowej.

Specjalnie na ubiegłoroczny festiwal, Mariusz Pogonowski z grupą teatralną Persona (działa w POKiS-ie) przygotował przedstawienie dla dzieci według utworu Stefana Themersona „Był gdzieś haj taki kraj, była gdzieś taka wieś”. 22 października o godz. 18 spektakl będzie można ponownie obejrzeć w sali teatralnej POKiS. Bezpłatne zaproszenia na spektakl będą do odbioru w Bileterii POKiS od  12 do 16 października w godz. 8.00 -15.00.

Tego samego dnia o godz. 18.30 zapraszamy do Ośrodka na kolejne LiterAkcje, czyli cykl spotkań z pisarzami i pisarkami. Gościnią piątych LiterAkcji będzie Anna Kaszuba-Dębska, malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Z autorką o jej książce pt. „Bruno. Epoka genialna”, prezentującej portret Brunona Schulza, porozmawia Renata Jaskulska. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Festiwal Themersonów to także muzyka. W tym roku przygotowaliśmy repertuar między innymi dla fanów jazzu. 23 października o godz. 19 na scenie POKiS-u wystąpią artyści, którzy jazz mają we krwi,  Trio Jazzowe Marcina Maseckiego. Bilety w cenie 50 zł (w przedsprzedaży) dostępne są na bilety.pokis.pl oraz stacjonarnie w Bileterii POKiS (Jakubowskiego 10). W dniu koncertu kosztować będą 60 zł. Dla posiadaczy Karty Płocczanina bilety w specjalnej cenie.

Nieodłącznym elementem twórczości Themersonów jest także film. 24 października o godz. 15 zapraszamy do Kina za Rogiem (Jakubowskiego 10) na seans z filmami „Przygoda człowieka poczciwego” Franciszki i Stefana Themersonów i “Dwaj ludzie z szafą” w reżyserii Romana Polańskiego. Pokazom towarzyszyć będzie prelekcja Małgorzaty Sady. Godzinę później odbędą się projekcje filmów Bruce’a Checefsky’ego. To jest amerykański artysta, teoretyk sztuki, autor m.in. rekonstrukcji zaginionych filmów Themersonów – „Drobiazg melodyjny”, „Apteka”. To również poprowadzi Małgorzata Sady.

Źródło: POKiS