Koncerty: VAVAMUFFIN, DreadSquad + MC Liper, Nowa Kultura i inni | REGGAE naPowietrzACZ Kultury

  • Home
  • Wydarzenia
  • Koncerty: VAVAMUFFIN, DreadSquad + MC Liper, Nowa Kultura i inni | REGGAE naPowietrzACZ Kultury

Czy tak jak my tęsknicie za Reggaelandem? I chcielibyście przywołać miłe wspomnienia i pozytywną energię, która towarzyszyła nam podczas tego barwnego festiwalu na płockiej plaży? W dniach 17-18 lipca wpadajcie na podwórko POKiS i znów poczujmy klimat rodem z Jamajki.

Tym razem podczas naPowietrzACZa Kultury na plenerowej scenie POKiS wystąpi dobrze znany wszystkim fanom muzyki reggae oraz raggamufin – warszawski zespół VAVAMUFFIN. Tego samego dnia na deskach naszej plenerowej sceny będziemy gościć wszechstronnie uzdolniony zespół DreadSquad + MC Liper. Zwieńczeniem sobotniego wieczoru będzie djski set „Cisza i Hałas” w wykonaniu jednego z pierwszych polskich kolektywów reggae Joint Venture Sound System – DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken (JVSS).

W niedzielę na rozgrzewkę zaserwujemy Wam dawkę improwizacji podczas Jam Session. Później będziemy gościć zespół Nowa Kultura reprezentujący klasyczne reggae z elementami dubu oraz nowych tendencji w stylistyce Jamajki. Niedzielny program zamknie występ składu Skarga. Artyści inspirujący się reggae i ska stawiają na mocny przekaz swoich utworów. Cały weekend spędzimy słuchając bogatych i zróżnicowanych brzmień inspirowanych różnorodną muzyką reggae, w wykonaniu przedstawicieli polskiej sceny tego gatunku.

Wstęp na wszystkie koncerty bezpłatny! Uwaga, obowiązuje limit 250 osób. Napowietrzanie Kulturą zaczynamy w sobotę od godz. 16, a w niedzielę od godz. 12 – przybywajcie!

ROZKŁAD KONCERTÓW:
17 lipca
17.30 – DreadSquad + MC Liper (scena)
18:50 – VAVAMUFFIN (scena)
20:00 – „Cisza i Hałas” – Dj Bass Reprodukktor Xiądz Maken I (JVSS) (namiot)

18 lipca
13:00 – 15:00 – Jam Session (scena)
17:00 – Nowa Kultura (scena)
18:30 – Skarga (scena)

naPowietrzACZ Kultury to nie tylko koncerty. Czekają na Was warsztaty dancehall, spotkania i dyskusje, pokazy taneczne oraz wiele innych, ciekawych atrakcji w klimacie sięgającym do korzeni muzyki reggae. Co będzie się działo? Wkrótce podamy szczegółowy program imprezy ????

_____

VAVAMUFFIN | polski zespół grający muzykę reggae oraz raggamuffin z elementami dub i dancehall. Początki zespołu Vavamuffin to rok 2003. Wtedy w jego skład weszli Gorg, Mr. Reggaenerator, Pablopavo, Primo, Jahcob Junior, Rafi Kazan, Mista Olo Muffin i Dubbist. Grupa łączy w swojej twórczości elementy reggae, dancehallu, raggamuffin i modern roots.
Debiutancka płyta Vavamuffin zatytułowana „Vabang!” ukazała się w 2005 roku. Krążek miał bardzo dobre przyjęcie nie tylko wśród słuchaczy reggae, ale także tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z tym gatunkiem. W tym samym roku muzycy wystąpili wv konkursie TOPtrendy.
Rok później można było posłuchać remiksów debiutu wydanych na płycie „Dubang!”. A fani formacji mogli ją podziwiać na Przystanku Woodstock.
Ostatnim jak dotąd krążkiem studyjnym zespołu jest album „Inadibusu” z 2007 roku wydany, tak jak poprzedniczki, przez wytwórnię Karrot Kommando.

DREDSQUAD + MC LIPER Dreadsquad to projekt, który umieścił Polskę na mapie twórców tanecznych riddimów o mocnych basowych brzmieniach. Łódzkie Superfly Studio wydaje muzykę łączącą jamajskie brzmienia reggae, dubu, dancehallu, ska i rocksteady z nowoczesnym breakbeatem, jungle, dubstepem i garage. Dreadsquad powstał w 2001 roku. Lata działalności przynosiły niezliczoną ilość mixtapeów, remixów, mashapów i kooperacji. Po setkach występów w Polsce nadeszły wyjazdy europejskie, a obecnie Dreadsquad ma na swoim koncie występy w USA, Kanadzie, Brazylii, Indiach czy Japonii. Współpracował z czołówką polskiej sceny reggae i hip hop. Na instrumentalach Dreadsquad'u nagrywali m.in Marika, East West Rockers, Ras Luta, Junior Stress, Kacezet, Natural Dread Killaz, O.S.T.R., Pablopavo, Reggaenerator, Tede, Numer Raz, Grubson i wielu innych.

DJ BASS REPRODUKTOR XIĄDZ MAKEN I (JVSS) | Jest twórcą jednego z pierwszych polskich kolektywów reggae Joint Venture Sound System, obchodzącego w ubiegłym roku 30 lat istnienia.Razem z uznanym producentem Activatorem ze Studia As One zagrali
tysiące imprez w całej Polsce, w Rosji, Niemczech, Francji, Wlk. Brytanii, Słowacji, Czechach czy Austrii. Maken to selektor muzyki, MC i sceniczny performer, zazwyczaj wypełniający
swoje obowiązki w sutannie – swoim stałym stroju roboczym. Poza sceną jest jest dziennikarzem muzycznym i promotorem. Od 12 lat w Polskim Radio Czwórka prowadzi cotygodniowy program „Strefa Dread”. Usłyszeć go można w nagraniach Papriki Korps, francuskiego zespołu Brain Damage czy włoskiego producenta Pablo Rastera. Jest współproducentem pierwszych polskich wydawnictw nagranych na Jamajce w studio Tuff Gong – Rastasize „Day by Day” (2008) oraz Star Guard Muffin „Jamaican Trip” (2011). Razem z Activatorem są odpowiedzialni za pionierski na naszym rynku cykl kompilacji „Dub out of Poland” oraz kolekcję remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa „Wymixowanie”. W 2014 nagrodzony został odznaką „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę przy Ostróda Reggae Festival. Maken działa nie tylko na scenie sound systemowej – w 2019 roku był oficjalnym DJ’em trasy „Męskie Granie”. Pod hasłem „Szkoła Tańca Ciężkiego” Maken przedstawi radykalną dubowo – reggae’ową selekcję utworów rzadko granych przez inne sound systemy.

NOWA KULTURA | Muzyka grana przez zespół NOWA KULTURA jest sumą doświadczeń muzycznych wielu ludzi. Historia grupy, sięgająca 1995 roku, rozpoczęła się od wspólnych poszukiwań na gruncie reggae/rock.
W roku 1997, zespół nagrał debiutancką kasetę demo „Nowa Kultura”, która została wydana przez firmę fonograficzną Rock’n’Roller.
Formacja wystąpiła na większości ważniejszych festiwalu w Polsce (m.in. Africa is Hungry (8 edycja) – 1998 r., Afryka Reggae Festival (9 edycja) – 1999 r., Przystanek Woodstock – 1999 r.
W 2000 r. NOWA KULTURA nagrała druga płytę „Dread Voice”, zrealizowaną w szczecińskim studio Elvis van Tommato, a następnie wydaną przez wytwórnię „Jimmy Jazz Records”. Album zawierał zarówno klasyczne reggae, jak i zdradzał zainteresowania muzyków dubem i nowymi tendencjami w stylistyce Jamajki.

SKARGA | Skarga to projekt powołany z serca przez kumpli, który zrodził się w styczniu 2019 roku. – Może nasza nazwa nie kojarzy się dobrze na pierwszy rzut ucha, ale jeśli się dobrze temu przyjrzeć, to nic innego jak ciekawe muzyczne założenie. – To droga, jaką artyści sobie wyznaczyli. „Skarga” to skrót idący w trendy stylistyczne ska, reggae, alternative. Grupę tworzy pięć osób: Kuro (gitara i wokal), Jan Soczef (gitara basowa), Gutek (instrumenty klawiszowe) i Gaber (perkusja, chórki). Muzycy mają wiele wspólnych pasji i zainteresowań. I choć tak samo wiele ich łączy, jak i dzieli, to na pewno czynnikiem wspólnym jest muzyka, zarówno sposób na jej tworzenie, jak i słuchanie. Muzyka zespołu powstaje z ogromu inspiracji. Teksty, dźwięki składające się na całe linie melodyczne, to wszystko powstaje w „Skardze” wysiłkiem wielu autorów. Muzycy „Skargi” stawiają na mocny przekaz swoich utworów. Muzyka musi mieć klimat i docierać do słuchacza.

#napowietrzaczkultury #napowietrzamykulturą #koncertypokis #koncertpokis