Image

MAMY KONCEPCJĘ SALI KONCERTOWEJ

– Zmieniamy przestrzeń Płocka. Dziś Nowy Rynek służy zmotoryzowanym. Chcemy by przestrzeń ta była dla mieszkańców – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski w czasie prezentacji dziennikarzom koncepcji nowego placu z salą koncertową.

Towarzyszący prezydentowi jego zastępca Jacek Terebus podkreślał rozmach z jakim planowana jest budowa sali koncertowej oraz przebudowa Nowego Rynku. A także fakt, że budynek będzie „domykał” wyjście z ul. Tumskiej.

Uniwersalna salę koncertową projektujemy w trzech etapach. W pierwszym powstaje koncepcja, następnie powstanie projekt budowlany, dzięki któremu zaczniemy starać się o pozwolenie na budowę. Na koniec powstanie projekt wykonawczy. Koncepcję chcemy mieć zaakceptowaną w tym półroczu, najpóźniej do końca września planujemy mieć projekt budowlany, a do końca października 2022 – projekt wykonawczy. Projektowanie sali koncertowej zleciliśmy warszawskiej spółce Plus3-Architekci, która wygrała konkurs na jej koncepcję.

Planujemy budynek posiadający dwie sale koncertowe. Jedna będzie duża na 700 widzów oraz z estradą, na której zmieści się każda orkiestra symfoniczna działająca w Polsce i nie tylko w kraju. A także kameralną na 220 widzów. W murach budynku swoje siedziby znajdą dwie cieszące się uznaniem instytucje kultury – rozpoznawalne na krajowej scenie muzycznej – czyli Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego oraz Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

– Sala koncertowa musi być świątynią muzyki, ale musi być to również ładne miejsce, otoczenie budynku jest bardzo ważne – podkreślał dyrektor POS Adam Mieczykowski.

– Nie tylko śpiew, ale także atrakcyjne miejsce również wychowuje dzieci i młodzież – dodawała kierująca chórem Anna Bramska.

Zbudowanie tego obiektu, w którym swoje miejsce znajdzie orkiestra i chór, oznacza, że wszystkie płockie instytucje kultury będą już miały swoje siedziby. Książnica Płocka została rozbudowana i niedawno otrzymała mediatekę, nieco wcześniej nową siedzibę dostał Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Płocka Galeria Sztuki jest w nowym budynku, który miasto zaczęło wykupywać.

Jednocześnie chcemy, aby budynek sali koncertowej mógł służyć znacznie szerszemu gronu użytkowników, ponieważ liczne sale prób można wykorzystać też jako przestrzeń konferencyjną. Ponadto powstanie profesjonalne studnio nagrań, stanowiące szansę na rozwinięcie skrzydeł dla utalentowanych muzycznie osób. Na dachu zaś widzimy atrakcję dla miłośników miejskiego krajobrazu, czyli powiązany z kawiarnią taras na południowej części zadaszenia.

Według powstającej koncepcji budynek charakteryzuje się wyrazistą architekturą. Będzie on stanowił czytelny, mocny akcent w strukturze miasta, przy czym sposób kształtowania bryły i kompozycja elewacji wpiszą go w otoczenie w sposób, który nie będzie przytłaczający dla istniejącej już zabudowy.

Garaż podziemny, który powstanie pod budynkiem, zaoferuje 197 stanowisk postojowych, również dla osób z niepełnosprawnością. Zapewni on miejsca parkingowe nie tylko dla uczestników wydarzeń kulturalnych. Będą tu mogli pozostawić samochody także mieszkańcy miasta, którzy przyjadą do centrum, by skorzystać z oferty handlowej i usługowej. W części podziemnej ukryta zostanie również cała infrastruktura towarzysząca funkcjonowaniu sali koncertowej oraz, co istotne, kompleks toalet publicznych.

Na nowym Nowym Rynku powstanie wyjątkowa przestrzeń – doskonałe miejsce na letnie koncerty, wernisaże, happeningi czy parady teatrów ulicznych.

Zadrzewioną część parku, strefy relaksu i rozrywki oraz place skomunikuje prosty system ścieżek. Szata roślinna z nowym drzewostanem, wprowadzenie licznych elementów małej architektury, a także lokalizacja poprawiającej klimat miejsca wody w słonecznej części placu (nie będzie to fontanna, ale raczej oczko wodne lub mały strumień) uczynią przestrzeń przyjazną dla mieszkańców.

Warto dodać, że w ramach nowego zagospodarowania Nowego Rynku wprowadzona zostanie przestrzeń typu woonerf po wschodniej stronie placu.

– Ważne jest również to, że w ramach tej inwestycji planujemy także przebudować infrastrukturę i kanalizację ogólnospławną rozdzielić na sanitarną i deszczową – dodawał prezydent Andrzej Nowakowski

Źródło: Płock.eu