Image

20-leciePłockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów

Wraz z wejściem w nowy rok Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczął świętowanie swojego Jubileuszu 20-lecia. Jedną z atrakcji jaką przygotował z tej okazji jest projekt 20 na 20, czyli 20 koncertów na 20-lecie.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów jest miejską instytucją kultury, która powstała 1 lutego 2000 roku z połączenia Domu Kultury, Ośrodka Animacji Kultury i Domu Darmstadt. W tym roku przypada więc jej jubileusz 20-lecia. POKiS zaprasza wszystkich mieszkańców Płocka do wspólnego świętowania.
Kto wystąpi?

Już za nami:
 1. Ralph Kamiński (AlterStacja)
Jako pierwszy na deskach POKiS-u wystąpił wyjątkowy artysta – Ralph Kamiński. Młody, utalentowany i zyskujący coraz większą popularność i uznanie zarówno wśród publiczności jak i dziennikarzy muzycznych. Objawienie roku 2016. Kryjący się pod pseudonimem Rafał Kamiński, to dwudziestosiedmioletni muzyk pochodzący z Jasła. W 2016 roku artysta dał się poznać szerszej publiczności za sprawą singli „Podobno” i „Zawsze”, które zapowiadały jego debiutancki album pt. „Morze.
Płock był trzecim miastem, które artysta odwiedził podczas trasy koncertowej „Młodość”. Koncert Ralpha wypełnił salę koncertową POKiS po brzegi.

 
 1. Smolik & Kev Fox (AlterStacja)
W święto zakochanych 14 lutego 2020 r. o godz. 19 na scenie POKiS-u pojawił się polsko-brytyjski duet Smolik & Kev Fox.  Zagrał zarówno utwory z pokrytego platyną debiutanckiego albumu jak i ze znakomitej EP „Queen Of Hearts”. Podczas koncertu można było poczuć połączenie misternie skonstruowanych, pełnych melancholii melodii Smolika i niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal Keva. Sala POKiS wypełniła się po brzegi.
 
 1. EABS (Kawiarnia Jazzowa)
28 lutego  gościliśmy w POKiSie wrocławską grupę EABS grająca jazz wyrosły z ducha hip-hopu. Komponują i improwizują, w ich składzie znajdziemy nie tylko typowe instrumenty jazzowe, ale również gramofon. EABS czyli Electro-Acoustic Beat Sessions pojawił się w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów ze swoim nowym materiałem pt. „Slavic Spirits:”, gdzie główną inspiracją stała się sławna “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA.
 
Co przed nami:
 1. Mary Komasa (AlterStacja) / NOWY TERMIN!
W związku z epidemią koronawirusa koncert Mary Komasy został przeniesiony z 29 marca 2020 r. na przyszły rok i odbędzie się 26 marca 2021 r.
Komasa to polska wokalistka i instrumentalistka. W muzyce Komasy można dostrzec elementy gospelu, bluegrassu, a nawet klasycznego rocka czy new wave. Artystka najbardziej komfortowo czuje się w gatunku dream pop, dając wyraz sympatii swoim idolom z lat 60.
 
 1. Jarecki (AlterStacja) / NOWY TERMIN!
W związku z  epidemią koronawirusa koncert Jarecki został przeniesiony z 3 kwietnia 2020 r. na przyszły rok i odbędzie się 9 kwietnia 2021 r.
Jarecki, a właściwie Jarosław Kubów to polski raper i wokalista. Szczere teksty, niepodrabialny wokal, sekcje instrumentalne i umiejętne łączenie gatunków – tak można opisać styl artysty. Na co dzień koncertuje z Grubson’em i Dj BRK. Na koncie ma współpracę z czołowymi przedstawicielami polskiej sceny muzycznej takimi jak: Eldo, Chada, Ten Typ Mes, Flirtini, Ras, Krzysztof Zalewski, Bednarek i wielu innych. W swojej dotychczasowej karierze zagrał setki koncertów w tym na największych krajowych scenach muzycznych przed takimi gwiazdami światowego formatu jak: Nick Cave czy Arctic Monkeys.
 
 1. LAO CHE (AlterStacja)
W związku z epidemią koronawirusa koncert Lao Che został przeniesiony z 18 kwietnia 2020 r. na 10 października 2020 r., a koncert z 19 kwietnia na 11 października 2020 r.
 1. Koncert pamięci Stanisława Staszewskiego „Samotni ludzie” w wykonaniu Przemysława Lembicza (śpiew, gitara) i Marcina Żmudy (fortepian, śpiew) / NOWY TERMIN!
UWAGA! W związku z epidemią koronawirusa (Covid-19) koncert z 28 marca 2020 r. został przeniesiony na 16 października 2020 r.
 
 1. Muniek i Przyjaciele (Rynek Sztuki) 12 września 2020 roku
Ta formacja to akustyczna odsłona koncertów w wykonaniu Zygmunta „Muńka” Staszczyka, lidera formacji T. Love. W koncertach towarzyszą Muńkowi: Cezariusz Kosman – gitara akustyczna oraz Janek “Jahlove” Pęczak – gitara akustyczna. Artyści wyruszyli w trasę jesienią roku 2018. Muniek zadeklarował, że nie planuje nagrania z tym składem nowego albumu, a sam projekt miał być tylko chwilową odskocznią od głośnego, rockowego grania. Muniek zapragnął pograć z mniejszym aparatem wykonawczym, w nieco mniejszych, kameralnych salach. Program koncertów od początku jest wypadkową różnych projektów artystycznych Muńka, zarówno z repertuaru zespołu T.Love, jak i działań solowych wokalisty, zawiera też przeboje z najnowszej solowej płyty Artysty „Syn miasta”.
 
 1. Masecki Jazz Trio (Festiwal Themersonów)
22 października 2020 roku / Miejsce: Sala koncertowa POKiS (Jakubowskiego 10)  
Korzenie jazzowe Maseckiego są wszystkim dobrze znane. Jako brzdąc słuchał w kółko amerykańskich big bandów. Kiedy zaczął chodzić to zakochał się w ragtajmie. Jako nastolatek założył trio jazzowe (z Wojtkiem Pulcynem i Grzegorzem Grzybem) i potem grał jazz przez cztery lata w zespole Alchemik.
Repertuar stanowią autorskie utwory Marcina Maseckiego. Pianista dobrał swoich stałych towarzyszy – na perkusji Jerzy Rogiewicz i na kontrabasie Piotr Domagalski. Znają się na wylot. Jazz mają we krwi.
 
 1. Trupa Trupa (Festiwal Themersonów)
24 października 2020 roku / Miejsce: Sala koncertowa POKiS (Jakubowskiego 10)
Zespół, w którym poezja spotyka się z psychodelią. Sami mówią o sobie: ”połączenie cyrku na cmentarzu i działań pogrzebowych na terenie cyrku”. Ich muzykę polecano w Pitchforku, puszczano na falach BBC, amerykańska edycja Newsweeka wymieniła ich album ”Jolly New Songs” w swoich podsumowaniu 2017 roku. Grupę tworzą Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal, muzycy pochodzący z Trójmiasta. Rockowe emploi zespołu zostało odświeżone przez muzyków gościnnych: trębacza Tomasza Ziętka i saksofonistę Mikołaja Trzaskę, legendę jazzu trójmiejskiego i europejskiego.
 
 1. Red Scalp / Leshy (Alterstacja)
6 listopada 2020 roku / Miejsce: Sala koncertowa POKiS (Jakubowskiego 10)
Początek działalności Leshy to jesień 2016 roku, gdy doszło do spotkania pięciu zapalonych fanów ciężkich i mrocznych dźwięków. Naszymi celami były, są i będą możliwość ekspresji i przelewania swoich emocji do muzyki. To, co tworzymy, jest wypadkową inspiracji wielogatunkowej – w głównej mierze z doom i post metalu, choć nie obawiamy się sięgać po inne źródła. Efektami są przestrzeń, (dys)harmonia, przytłaczająca rytmika z dozą rozpaczliwej psychodelii. Zespół gra w składzie: Night Heron (wokal), Mikołaj Tytman (gitara), Shnapps (gitara), Cube (bas), Śmigło (perkusja).
Zespół Red Scalp powstał w 2012 roku. Formację tworzy 4 osobowa ekipa z Pleszewa, której siłą jest brzmienie i instrumentalne partie. Grają stonerowo pustynne klimaty z vintage’ową nutą Black Sabbath, z kopem Down czy Orange Goblin. Członkowie zespołu są także organizatorami muzycznego festiwalu Red Smoke Festival w Pleszewie, który ma na celu promowanie młodych kapel.
 
 1. Ania Rusowicz & Vox Singers
6 listopada 2020 roku / Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego (ul. Kolegialna 23)
Ania Rusowicz to wokalistka, która nie tylko śpiewem, ale też brzmieniem swojej kapeli nawiązuje do lat 60. Z początku upodobała sobie polski bigbit, z czasem napisała bardziej „międzynarodowe” piosenki sięgające do estetyki psychodelicznego bluesrocka. Artystka wystąpi w towarzystwie płockiego chóru Vox Singers. Formacja została założona w 2012 roku i pracuje pod kierunkiem Roberta Majewskiego w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów. Vox Singers specjalizuje się w wykonywaniu chóralnym standardów muzyki pop i jazz. Do największych sukcesów chóru należą m.in. : Złoty Medal na Europejskiej Olimpiadzie chóralnej w Goeteborgu (Szwecja, 2019), Złoty Dyplom na Golden State Choral Trophy w Monterey 2016 (Kalifornia, USA), Srebrny Dyplom na festiwalu Sing’n’Pray in Kobe (Japonia, 2018), Srebrny Medal na Europejskiej Olimpiadzie Chóralnej w rydze (Łotwa 2017), czy Złoty Dyplom i zwycięstwo kategorii „muzyka pop” podczas I European Choir Games Graz 2013 oraz Srebrna Wstęga zdobyta na Festiwalu Muzyki Bożonarodzeniowej i Adwentowej Praga 2012.
 
 1.  25-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocką Orkiestrą Symfoniczną - 10 listopada 2020 roku
Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki powstał w 1995 roku. Podstawowym celem działalności zespołu jest wychowanie młodych ludzi przez sztukę – taniec i śpiew. Oprócz zdobywania umiejętności tanecznych i wokalnych młodzież poznaje polską kulturę ludową.  Zespół tworzą dwie grupy wokalno-taneczne. Pierwsza z nich to trzon zespołu, w skład której wchodzi ok. 25 osób. Drugą grupę tworzy młodzież, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z folklorem. Ostatnim, ważnym członem zespołu jest utalentowana kapela. Podczas obchodów 25-lecia zespołu oraz 20-lecia POKiSu wystąpi również Płocka Orkiestra Symfoniczna, która powstała, dzięki staraniom melomanów skupionych wokół Płockiego Towarzystwa Muzycznego, którzy jako pierwsi dostrzegli potrzebę jej powołania. Miała ona zaspokoić oczekiwania płockiej inteligencji, ale przede wszystkim edukować mieszkańców Płocka, który w tym czasie przeżywał dynamiczny rozkwit ekonomiczny i gospodarczy.  Od 1975 roku orkiestra występowała pod nazwą Orkiestra Kameralna Płockiego Towarzystwa Muzycznego, w styczniu 1977 roku w wyniku przejścia pod mecenat państwa rozpoczęła działalność samodzielną jako Płocka Orkiestra Kameralna, by w roku 1998 zostać przemianowaną na Płocką Orkiestrę Symfoniczną, której patronem został Witold Lutosławski.Obecnie orkiestra bierze aktywny udział w życiu miasta i regionu, prowadząc cykl stałych koncertów symfonicznych oraz różnorodną działalność kameralną i edukacyjną. Od 20 lat jest organizatorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Płocku, uczestniczy gościnnie w festiwalach w kraju i za granicą, koncerty odbywają się sali koncertowej szkoły muzycznej dla blisko 500 słuchaczy.
 
 1. Adam Bałdych Quartet Sacrum Profanum (Kawiarnia Jazzowa)
20 listopada 2020 roku / Miejsce: Sala koncertowa POKiS (Jakubowskiego 10)
SACRUM / PROFANUM to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC. Początki kariery Adama Bałdych wskazywały na elektryczną i ekspresyjną drogę rozwoju jego niezwykłego talentu. Od nagrania „Damage Control” upłynęło już 10 lat, a talent, naszego obecnie najbardziej znanego na arenie międzynarodowej skrzypka, rozwija się w sposób, którego z pewnością obdarzeni największą intuicją słuchacze przewidzieć nie potrafili. SACRUM / PROFANUM jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie „Miserere” Gregorio Allegriego lub utwory współczesnej awangardzistki Sofii Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym. Próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno-interpretacyjnej w ich materię były wręcz zabronione. Bałdych – czujny obserwator przemian dzisiejszego świata – odważnie podejmuje to wyzwanie.