Image

NOWE BILETOMATY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Komunikacja miejska rozpoczyna wymianę biletomatów Elgeba (to charakterystyczne srebrno-granatowe urządzenia, które są w naszych autobusach od 2012 roku) na nowe, nowoczesne urządzenia. W sumie zamontowanych zostanie 65 automatów firmy Mera Systemy. Wizualnie nie będą się różniły od żółtych urządzeń, które już są w płockich autobusach, jednak sposób zakupu biletów będzie: łatwiejszy, szybszy i bezpieczniejszy.

W nowych urządzeniach za bilet nie zapłacimy gotówką


Sprzedaż biletów będzie możliwa tylko elektronicznie, czyli kartą płatniczą (telefonem, zegarkiem itp.) lub Blikiem. Warto podkreśli, że w marcu ubiegłego roku płatność kartą wzrosła o ponad 32 procent w stosunku do marca 2019 i trend zwyżkowy stale się utrzymuje.

Z uwagi na pandemię, po zamontowaniu wszystkich nowych urządzeń opcja płatności gotówkowej zostanie zawieszona we wszystkich biletomatach mobilnych (również w tych, gdzie obecnie jest ona dostępna).

Nowością będzie także Open Payment, czyli system wirtualnego biletu przypisanego do karty płatniczej. Kupując bilet w biletomacie mobilnym pasażer będzie mógł zdecydować jaki bilet wybrać: bilet klasyczny –  papierowy (taki jak dotychczas), czy wirtualny – zapisany na jego karcie płatniczej. W tym drugim przypadku wystarczy wybrać bilet na ekranie biletomatu mobilnego i zbliżyć do niego kartę lub smartfon. Urządzenie zamienia numer karty płatniczej i informacje o transakcji w token, czyli całkowicie bezpieczny i anonimowy zapis, który zastępuje bilet papierowy. Zaszyfrowane informacje trafiają do operatora finansowego, który autoryzuje i rozlicza płatność. To rozwiązanie spełnia rygorystyczne wymagania dla systemów transportowych opracowane przez organizacje płatnicze Mastercard i Visa.

Podczas kontroli biletów pasażer będzie musiał zbliżyć kartę płatniczą do czytnika kontrolerskiego w celu potwierdzenia ważności opłaty. Nowy system będzie sprzedawał wszystkie bilety, które obecnie funkcjonują w taryfie przewozowej KM- Płock.

Open  Payment oprócz aplikacji Płockarta, czy dynamicznej informacji pasażerskiej to kolejny elementem SmartCity wprowadzony przez KM – Płock.

System zostanie jednak uruchomiony później, po zainstalowaniu wszystkich nowych biletomatów.

Wymiana urządzeń powinna zakończyć się w drugiej połowie maja. Aby ułatwić pasażerom korzystanie z komunikacji miejskiej, każdy autobus z nowym automatem zostanie oznaczony dodatkowym piktogramem, a także specjalną naklejką na bocznej szybie autobusu.

Łączna kwota zakupu nowych urządzeń to 1.231.230 zł KM – Płock zakupiła je ze środków własnych.

Bilety KM- Płock można także nabyć w aplikacjach mobilnych:
  1. Płockarta – możliwość zakupu wszystkich biletów łącznie z biletami długookresowymi w tym tańszego biletu 30 dniowego,
  2. SkyCash – możliwość zakupu biletów jednoprzejazdowych, czasowych, krótkookresowych i długookresowych,
  3. Mobilet – możliwość zakupu biletów jednoprzejazdowych, czasowych i krótkookresowych.
Płatność gotówką pozostanie dostępna w:
1. Biletomatach stacjonarnych:
  • Galeria Wisła – wejście od skrzyżowania ul. Wyszogrodzkiej i al. Jana Pawła II,
  • Przystanek Jachowicza (teatr), w kierunku Podolszyc,
  • Przystanek Skarpa, w kierunku centrum,
  • Przystanek Armii Krajowej, w kierunku centrum,
  • Przystanek Kwiatka, w kierunku Podolszyc.
2. Punktach sprzedaży.
– znacznie rozszerzyliśmy naszą sieć sprzedaży biletów o punkty komercyjne. Obecnie jest ich ponad 100. Punkty oznaczone są specjalną naklejką.

Mapka z punktami dostępna tu: https://www.kmplock.eu/www/punkty-sprzedazy-biletow/

3. Biurach Obsługi Klienta:
  • Przemysłowa 17
tel.: 24 367 51 10
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 7:00 –  15:00
Wtorek: 7:00 –  15:00
Środa: 7:00 –  15:00
Czwartek: 7:00 –  15:00
Piątek: 7:00 –  15:00
Sobota: nieczynne
Niedziela: nieczynne
  • Al. Jachowicza 42
tel.: 24 367-45-65, 24 367-51-99 
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 7.30 – 17.30
Wtorek: 7.30 – 16.30
Środa: 7.30 – 17.30
Czwartek: 7.30 – 16.30
Piątek: 7.30 – 16.30
Sobota: nieczynne
Niedziela: nieczynne