Image

ZASZCZEP PUPILA TO TYLKO CHWILA

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów.

Na terenie woj. mazowieckiego, w większości zakładów leczniczych dla zwierząt można wykonać ochronne szczepienia psów przeciw wściekliźnie. Regularne szczepienie zwierzęcia chroni je przed zakażeniem wirusem wywołującym chorobę oraz przed ewentualną chorobą otaczających go ludzi. Brak szczepienia psa na wściekliznę naraża nas i naszych pupili na śmiertelne niebezpieczeństwo.

W przypadku wścieklizny najważniejsza jest profilaktyka. Chcąc chronić swego pupila przed dramatycznymi skutkami kontaktu z chorym zwierzęciem, należy wykonywać regularnie, każdego roku, profilaktyczne szczepienie przeciw wściekliźnie, i cieszyć się zdrowiem swego ulubieńca! Wścieklizna jest  jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych.

Wirus wścieklizny przenoszony jest głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, która wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce. Do tej pory nie został odkryty lek na wściekliznę! 

Źródło: Plock.eu